D&E - A42 - August/September 2023 - Our mission is to build bridges!

Naszym zadaniem jest budowanie mostów!

Diverse and Equal
Diverse and Equal


New_Project_(1).png


Google Translator for Chrome

To Google Translate for Mozilla Firefox

Naszym zadaniem jest budowanie mostów!


EWA KISZKA
Kierowniczka Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni

Wstęp

Wielokulturowość to współistnienie społeczności, np. akademickiej, którą tworzą osoby pochodzące z różnych kultur, mające różne tradycje, obyczaje, wyznające różne religie i systemy wartości, mówiące różnymi językami. W dzisiejszych czasach wielokulturowość jest najczęściej konsekwencją migracji, w tym edukacyjnej, oraz szeroko pojętej globalizacji. Wielokulturowość jest rozumiana także jako polityka władz nastawiona na integrację imigrantów i podejmowana w celu eliminowania napięć społecznych związanych ze zróżnicowaniem kulturowym danej społeczności. Ogromny wpływ wywierają na nas podróże i nawiązywane relacje. To, kim jesteśmy, w dużym stopniu zawdzięczamy ludziom, z którymi obcujemy. Wielokulturowość powinna być naturalnym sposobem kształtowania naszego codziennego życia.

Działania

W naszej Uczelni studiują aktualnie przedstawiciele 69 krajów. Mając na uwadze troskę o odpowiednie kształtowanie i umacnianie wartości w społeczności Uczelni, miniony rok akademicki poświęciliśmy wzmacnianiu komunikacji i integracji naszego środowiska. W czerwcu tego roku zakończyliśmy jeden z naszych projektów, który nazwaliśmy Rokiem Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed. Koordynatorem projektu było Biuro ds. Umiędzynarodowienia Uczelni, a większość działań została zrealizowana ze środków projektowych pozyskanych z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach konkursu Welcome to Poland, którego kierownikiem był Dawid Spychała, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.

Kampanię rozpoczęliśmy w październiku 2022 r. debatą na temat wartości z udziałem znanych przedstawicieli lokalnej (i nie tylko) społeczności oraz naszych wykładowców i studentów. Była ona swego rodzaju zwieńczeniem kampanii Kultura Szacunku i otwarciem dla Roku Komunikacji i Integracji Międzykulturowej Społeczności GUMed.

W trakcie tego roku odbyło się blisko 70 wydarzeń o różnym charakterze (kulturowym, sportowym, dyskusyjnym, wspierającym, celebrującym), otwartych dla wszystkich członków naszej społeczności. Rozegrany został m.in. charytatywny turniej piłki nożnej o puchar Rektora, poznawaliśmy kulturę, literaturę i zwyczaje innych krajów, wspólnie celebrowaliśmy święta, piliśmy kawę i rozmawialiśmy podczas Integration Coffee i bawiliśmy się na Integration Party.

Nasza praca – współpraca

Istotą naszej pracy jest współpraca, uczestnictwo w organizacjach i sieciach (w tym IROs Forum), konferencjach i targach, networking, uczenie się od kolegów ekspertów z zagranicy. W ten sposób nigdy nie przestajemy pozyskiwać informacji o trendach, zagrożeniach i najlepszych praktykach, co pomaga nam w jak najlepszy sposób wspierać członków naszej społeczności.

Kontakty i relacje z profesjonalistami w obszarze umiędzynarodowienia z całego świata pozwoliły na uświadomienie, jak ważne (dla Uczelni i całego regionu) jest przyciąganie talentów. Wpływa ono bowiem na wynik ekonomiczny i przyczynia się do poprawy jakości nauczania oraz kształtowania postawy owartości na świat.

Umiędzynarodowienie kampusu traktujemy jako wyzwanie strategiczne. Tworzymy nieformalny zespół/grupę zadaniową ds. wsparcia, integracji i propagowania odpowiednich życiowych wartości. Jesteśmy dumni z tego, że pracownicy tacy jak my, działający na „mikropoziomie”, poprzez swoją codzienną pracę poprawiają wizerunek Uczelni, regionu i Polski na całym świecie. Naszym zadaniem jest budowanie mostów!

Jesteśmy ekspertami w tym, co robimy, a naszą rolą jest również bycie adwokatami członków zagranicznej części naszej społeczności. Jestem dumna z moich współpracowników i widzę, że są dostrzegani i doceniani za to, co robią każdego dnia.

Jednym z naszych sukcesów było wprowadzenie w Uczelni nowych funkcji i rozwiązań, odpowiadających na potrzeby zagranicznej części naszej społeczności i wpływających na umiędzynarodowienie całego kampusu. Należą do nich Welcome Point i Stanowisko ds. Relacji z Absolwentami Zagranicznymi.

Naszymi wyzwaniami były i są pandemia, wojna, problemy wizowe, zakazy podróżowania, polityka i wiele innych czynników, które niekorzystnie wpływają na proces umiędzynarodowienia. Często płyniemy pod prąd, walczymy ze zjawiskami, na które nie mamy wpływu, a jednak się nie poddajemy i staramy się wspierać naszych studentów, naukowców i gości w wyzwaniach codziennego życia. Pielęgnujemy empatię, inkluzywność i otwartość.

Nasi studenci bywają niespokojni i zdezorientowani, zadają nam różne pytania, na które nie zawsze potrafimy odpowiedzieć, ponieważ wykraczają poza nasze kompetencje. Zawsze jednak chcemy służyć im pomocą – to jest nasz sposób na poprawę codziennej praktyki, zaangażowanie w propagowanie wartości oraz doskonalenie działań.

Małe sukcesy i zaangażowanie pomagają udowodnić, że nasza rola na kampusie jest niezbędna i wzmacnia wizerunek Uczelni. W związku z tym, korzystając z okazji, chciałabym serdecznie podziękować i złożyć wyrazy głębokiego uznania za zaangażowanie w działania na rzecz umiędzynarodowienia naszego Kampusu: Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, „Gazecie GUMed”, Bibliotece Głównej, Sekcji ds. Komunikacji, Muzeum GUMed, Działowi Promocji, Centrum Sportu, a także Studentom i organizacjom studenckim: Resource Team, South Asian Students’ Society, Phi Delta Epsilon-Gdańsk, USS, IFMSA, ESMUG, SLF, ANSA Gdańsk.

Przede wszystkim dziękuję jednak mojemu wspaniałemu Zespołowi, w skład którego wchodzą: Dawid Spychała, Karolina Derda, Adrian Bakun, Marzena Kołtoniak, Emilia Wiśniewska i dr Jacek Kaczmarek.