To Google Translate for Mozilla Firefox
EWA KISZKA
Kierowniczka Biura ds. Umiędzynarodowienia Uczelni
Zorganizowany w ramach kampanii Różni i Równi wykład pt. Polszczyzna to nie puszka szprotek. Czyli słów kilka o języku inkluzywnym odbył się 22 maja w Atheneum Gedanense Novum. Prelekcję wygłosił Maciej Makselon, nauczyciel akademicki, mówca TEDx, nauczyciel pisania i popularyzator wiedzy o języku polskim.
Gospodynią spotkania z udziałem ponad 100 osób była dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia. Obecny był również prorektor ds. studenckich dr hab. Tomasz Smiatacz oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Wykład był transmitowany na żywo na kanale YouTube naszej Uczelni.
Otwierając spotkanie, prof. Agnieszka Zimmermann podkreślała konieczność okazywania szacunku każdemu i konstruowania wypowiedzi w taki sposób, by nikogo nie wykluczać.
– Staraniem nas wszystkich jest to, aby język, którego używamy, służył dobrym celom, aby nikogo nie wykluczał, aby dawał każdemu szansę bycia dostrzeżonym, docenionym. Język inkluzywny to przede wszystkim język szacunku, ale też język odpowiedzialny, który nikogo nie rani, który każdego traktuje tak samo – wyjaśniała prof. Agnieszka Zimmerman.
W trakcie wykładu Maciej Makselon podkreślał, że język służy do osiągnięcia porozumienia, a inkluzywność językowa to tworzenie atmosfery do swobodnego funkcjonowania na płaszczyźnie językowej. Ekspert wskazywał, że ważne jest, aby unikać negatywnych konotacji językowych, bowiem język kształtuje naszą rzeczywistość, której podstawą powinna być empatia.
– Feminatywy w języku polskim były od zawsze, ponieważ nasz język wywodzi się z języka prasłowiańskiego, w którym były powszechne – wyjaśniał Maciej Makselon, odnosząc się do żeńskich odpowiedników słów występujących powszechnie w rodzaju męskim.
W ramach drugiego etapu kampanii Kultura Szacunku / Culture of Respect zatytułowanego Różni i Równi organizowane są różnego rodzaju działania i wydarzenia, które mają nie tylko dostarczyć wiedzę na temat równości i skłonić do refleksji nad problemami i deficytami w tej dziedzinie, ale również zachęcić i przyciągnąć do aktywnego udziału jak największą liczbę członków społeczności akademickiej naszej Uczelni. Szczegółowe informacje o nadchodzących wydarzeniach dostępne są na poświęconej im stronie: kulturaszacunku.gumed.edu.pl/71532.html. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w ramach współpracy w przedsięwzięciu strategicznym Study in Pomorskie 2030 i kampanii Różni i Równi.