D&E - A26 - May 2023 - Meet SCORA

Meet SCORA

Diverse and Equal
Diverse and Equal


New_Project_(1).png


Google Translator for Chrome

To Google Translate for Mozilla Firefox

Poznajcie SCORA


Ewa Szplit
Studentka III roku kierunku lekarskiego, koordynatorka lokalna ds. zdrowia i praw reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS
Yelizaveta Nikitsina
Studentka III roku kierunku lekarskiego, KLP KLP Queer Education
Szymon Grzesik
Student II roku kierunku lekarskiego, KLP programów Leczenie bez uprzedzeń i Tramwaj Zwany Pożądaniem


SCORA to skrót od Standing Committee on Sexual and Reproductive Health and Rights including HIV and AIDS (Program Stały ds. Zdrowia i Praw Reprodukcyjnych, w tym HIV i AIDS), który jest jednym z programów IFMSA. W ramach SCORA odbywają się duże projekty, takie jak Tramwaj Zwany Pożądaniem, podczas którego w środkach komunikacji miejskiej w całej Polsce prowadzimy dla pasażerów_ek konkursy edukacyjne o HIV i AIDS, Pink Lips, czyli akcja profilaktyczna dotycząca raka szyjki macicy, albo projekt Remember poświęcony rakowi jąder i rakowi prostaty. SCORA to też małe projekty, jak Peer Education, w ramach którego prowadzimy dla szkół takie zajęcia jak Pierwsza wizyta u ginekologa, Jądro wiedzy czy HIV i AIDS, dotyczące samobadań oraz badania na HIV jako podstaw profilaktyki.

SCORA opiera się na działaniach lokalnych od studentów_ek dla studentów_ek. Ich przykładem są choćby tzw. różowe skrzyneczki zawierające środki higieny na czas menstruacji, które można znaleźć w toaletach GUMed, czy warsztaty i szkolenia z zakresu wielokulturowości i mowy inkluzywnej. SCORA to jednak przede wszystkim wspaniali ludzie, bez których nie udałoby się zrealizować żadnej z wymienionych aktywności: wolantraiusze_ki, koordynatorzy_ki lokalni_ne projektów (KLP), jak i same osoby aktywnie uczestniczące w organizowanych przez nas akcjach. KLP dbają o nawiązywanie i utrzymywanie współpracy z innymi organizacjami non-profit i szukają partnerów oraz sponsorów, by w konkursach, które organizujemy, można było zdobyć atrakcyjne nagrody. KLP podejmują ponadto współpracę z partnerami współorganizującymi nasze akcje lub udostępniającymi miejsca, w których mogą się one odbyć. Współpracowaliśmy już z Gdańskim Klubem Morsów, Gdańskim Lodowiskiem, klubem Bunkier, siłownią CityFit w Forum Gdańsk, a także z ZTM i GAiT.

W zeszłym roku udało nam się zrealizować kampanię Queer Education, podczas której zorganizowaliśmy wydarzenia skupiające się na aktywizmie, zdrowiu psychicznym i prawach osób LGBTQ+ w kontekście opieki medycznej. Nasi edukatorzy_rki wzięli_ły też udział w VII Trójmiejskim Marszu Równości, co było dla nas niezwykle ważne.

W tym roku kontynuujemy projekt i planujemy jeszcze więcej ininteresujących wydarzeń niż rok temu. Zainicjowaliśmy m.in. akcję Leczenie bez uprzedzeń (zajrzyjcie na nasz Instagram) czy majową edycję Tramwaju Zwanego Pożądaniem. Do końca obecnego roku akademickiego planujemy podjąć jeszcze wiele aktywności. Serdecznie zapraszamy do pomocy w ich organizacji i wzięcia w nich udziału.

Działalność w IFMSA przynosi nam ogromną satysfakcję, ponieważ jesteśmy przekonani, że jako studenci_tki możemy wpłynąć na poprawę życia osób LGBTQ+ i innych grup społecznych. Chcemy uświadamiać, że różnorodność to nasza siła, a nie słabość, oraz dążyć do zmiany rzeczywistości na lepsze.

Back